2014

Jihlava - Smilowski a Kopřiva Mistři ČR !!!

V sobotu 8. listopadu 2014 se v Jihlavě konalo Mistrovství ČR mladších žáků v zápase řecko-římském. V konkurenci 71 zápasníků z 25 oddílů se prosadili i mladí zápasníci z TJ Sokol Vítkovice. A to i přesto, že se v oddíle TJ Sokol Vítkovice věnují převážně zápasu ve volném stylu. Hlavní a podstatný rozdíl je v tom, že v zápase řecko-římském se nesmí používat chvaty na dolní končetiny.

Svůj první titul získal ve váze do 56 kg Matěj Smilowski. Matějovi se turnaj opravdu vydařil. Do každého utkání nastupoval s tím, že chce svého soupeře porazit před časovým limitem. Toto aktivní pojetí boje se Matějovi vyplatilo a snad jen v boji o postup do finále musel více bojovat, když už ho soupeř držel v lopatkové pozici. Matějovi se však povedlo z této nevýhodné pozice uniknout a dotáhnout utkání do vítězného konce.

Druhý titul získal ve váze do 60 kg Šimon Kopřiva. Je to Šimonův druhý titul v letošním roce. První získal v zápase ve volném stylu. V Jihlavě Šimon dominoval a ve všech třech utkáních dokázal zvítězit nad svými soupeři před časovým limitem technickou převahou. Na Šimonovi je vidět, že zápas trénuje již delší dobu. Na utkání nastupoval bez nervozity a předváděl pěkné technické chvaty.

Třetí skončil ve váze do 35 kg Jiří Dušek. Čtvrtý byl ve váze do 44 kg Matěj Mlčoch, pátý byl ve váze 48 kg Jan Mužný a šestý ve váze do 40 kg Lukáš Dušek. V celkovém hodnocení družstev jsme skončili na druhém místě a to jen díky tomu, že jsme neměli žádného našeho zápasníka na druhém místě. Což bylo kritérium, které rozhodovalo při rovnosti bodů. Na prvním místě skočili zápasníci z Halíčkového Brodu a třetí místo obsadili zápasníci z Plzně.

V modrém dresu Matěj Smilowski.

 

V červeném dresu Šimon Kopřiva.

Více fotografií zde.

Berlín - Dohnalová druhá na mezinárodním turnaji !!!

V termínu od 7.11.2014 do 9.11.2014 se v Berlíně konal velký mezinárodní turnaj v zápase ženských složek, kterého se zúčastnilo 300 dívek a žen z celé Evropy. V osmičlené výpravě ČR byla i zápasníce TJ Sokol Vítovice Yvette Dohnalová. Yvette se turnaj povedl. V základní skupině porazila své tři soupeřky a postoupila do finále, kde však nestačila na zápasnici z Německa a obsadila tak ve věkové kategorii kadetek ve váze do 56 kg druhé místo. Yvette by měla v roce 2015 reprezentovat ČR na mezinárodních soutěžích. Případně se nominovat na ME či MS.

Ostrava - Víkovičtí volnostylaři obhájili na domácích žíněnkách titul Mistra ČR !!!

V sobotu 25.10.2014 se v Ostravě konalo 5. závěrečné kolo I. ligy mužů v zápase ve volném stylu.

V Ostravě již bylo o Mistru předem rozhodnuto. Měli jsme v průběžné tabulce soutěže první ligy dostatečný náskok a už nás o čtvrtý titul v řadě nemohl nikdo ani teoreticky připravit. Před posledním kolem nebylo jisté pouze to, kdo skončí na druhém, resp. třetím místě. My jsme na domácích žíněnkách postupně porazili všechna družstva. Nejvíce se z našich zápasníků v tomto kole dařilo Peterovi Pastorovi, Davidovi Berdisovi, Martinovi Scirankovi a Vraťovi Chotašovi, kteří vyhráli všechna svá utkání. Vzhledem k tomu, že město Ostrava finančně podporuje prvoligové družstvo zápasníků, podařilo se nám na celou soutěž zajistit dostatečně široký kádr tak, aby bylo v každé hmotnostní kategorií dva a více zápasníků. Během celé soutěže zasáhlo do bojů celkem sedmnáct našich borců. Nejvíce se dařilo Vraťovi Chotašovi, který nastoupil ve všech dvaceti utkáních a ve všech dokázal zvítězit. Jako družstvo jsme ztratili pouze jeden bod, a to ve třetím kole v Praze při remíze se zápasníky z Brna. Jinak zůstává k zamyšlení, jak dál zápasit v první lize. Současný systém je atraktivní pouze v případě, že se všem zúčastněným družstvům podaří obsadit všechny hmotnostní kategorie. Stále častěji se stáva, že jednotlivá družstva nemájí zapasníky do jednotlivých hmotnostních kategorií nebo nastupují zranění zápasníci a ještě před utkáním soupeři vzdají. V takových případech ztrácí soutěž a zápas na atraktivitě. Samozřejmě bylo v průběhu pěti kol k vidění mnoho krásných soubojů.

Výsledky v druhém kole
TJ Sokol Vítkovice : TAK Hellas Brno 29 : 18
body Vítkovic: Pastor, Berdis, Jasinský, Fojtík, Chotaš 5 bodů; Sciranka 3 body; Krejčí 1 bod.

TJ Sokol Vítkovice : TJ Sokol Hradec Králové 39 : 10
body Vítkovic: Pastor, Berdis, Jasinský, Kaliničenko, Deák, Fojtík, Sciranka 5 bodů; Chotaš 4 body.

TJ Sokol Vítkovice : ZO Teplice 30 : 17
body Vítkovic: Pastor, Kaliničenko, Chotaš, Svoboda 5 bodů; Sciranka 4 body; Berdis, Deák 3 body.

TJ Sokol Vítkovice : Bohemians Praha 41 : 5
body Vítkovic: Pastor, Berdis, Kaliničenko, Kopecký, Chotaš, Krejčí 5 bodů; Deák, Sciranka 4 body; Jasinský 3 body.


Pořadí pátého kola
1. místo TJ Sokol Vítkovice 8 bodů
2. místo TAK Hellas Brno 6 bodů
3. místo ZO Teplice 4 body
4. místo Bohemians Praha 2 body
5. místo TJ Sokol Hradec Králové 0 bodů

Konečné pořadí
1. místo TJ Sokol Vítkovice 39 bodů
2. místo TAK Hellas Brno 27 bodů
3. místo ZO Teplice 22 bodů
4. místo Bohemians Praha 11 bodů
5. místo TJ Sokol Hradec Králové 1 bod


Na fotografii je Honza Jasinský - v červeném dresu.

 

Mistři České Republiky v zápase pro rok 2014 - oddíl zápasu TJ Sokol Vítkovice

Družstvo Vítkovice.

Horní řada zleva: Jiří Kopecký, Josef Svoboda, Roman Kaliničenko, Jan Jasinský, Martin Sciranka, Michal Smieško, Petr Krejčí, Vratislav Chotaš, Matej Deák, trenér Milan Slončík.
Dolní řada zleva: Aleš Fojtík, Marek Barva, David Berdis, Peter Pastor.
Na fotografii chybí Marek Bešťák, Tomáš Zezulák, Miroslav Marcinek, Ľubomír Tiefenbach, Radim Vokůrka.

Fotografie zhotovil Dušan Pilch.

 

 

Praha - přebor České obce sokolské

V sobotu 1. listopadu 2014 se v Praze konal přebor České obce sokolské žáků a mladších žáků v zápase řecko-římském. Přebor suverénně vyhráli žáci TJ Sokol Vítkovice. První místa obsadili ve váze do 54 kg David Kopřiva a ve váze do 65 kg Šimon Kopřiva.

Druhá místa obsadili Lukáš Dušek, Matěj Mlčoch a Matěj Smilowski. Třetí skončili Jiří Dušek,Tomáš Bodžár a Tomáš Foldyna. Čtvrtý byl Honza Mužný, pátý Denis Lechovič a sedmý Daniel Kaliský.

Turnaj v Brně


V sobotu 11.10.2014 se v Brně konala Velká cena města Brna v zápase ve volném stylu. Zapásilo se ve vybraných věkových a váhových kategoriích. Tento turnaj patří k nejlépe obsazovaným turnajům v zápase ve volném stylu. Do Brna se tradičně sjíždějí zápasníci z okolních států - Slovenska, Maďarska, Polska, Rakouska, Německa. I když v letošním roce chyběli zápasníci Rakouska, Německa a Maďarska, byla v Brně silná konkurence.

Z našich zápasníků zvítězili v mladších žácích ve váze do 48 kg Honza Mužný, v žácích ve váze do 53 kg David Kopřiva a v mužích ve váze do 120 kg Vratislav Chotaš. David ve finále porazil technickou převahou Omara Rakhmetova, se kterým na předešlých turnajích vždy prohrával. Vraťa zápasil ve váze do 120 kg z toho důvodu, že na tomto turnaji nebyla váha do 96 kg, kterou běžně zápasí. Ve finále se utkal s domácím zápasníkem Davidem Švédou. Došlo tak ke konfrontaci mistrů ČR ve váze do 96 kg a ve váze do 120 kg, kdy Vraťa Davida Švédu technickou převahou porazil.

Na druhých místech skončil v kategorii mladších žáků ve váze do 44 kg Matěj Mlčoch. Třetí místa obsadili v kategorii mladších žáků ve váze do 37 kg Lukáš Dušek a v žácích ve váze do 59 kg Šimon Kopřiva. Šimon mohl v Brně zápasit ve své věkové kategorii mladších žáků, avšak zvolil si složitější cestu a zápasil v kategorii žáků, kde dokázal ve dvou případech vyhrát a dvakrát ve vyrovnaných bojích prohrál. Čtvrté místo obsadil v žácích ve váze do 59 kg Denis Lechovič a v mužích se na 9. místě ve váze do 74 kg umístil Honza Jasinský. Honza to měl v Brně složité, protože plnil i funkci rozhodčího.

Kompletní výsledky zde.

 

V modrém dresu Šimon Kopřiva.

Více fotografií zde.

Brno - Chotaš a Barva Mistři ČR !!!

V sobotu 22.11.2014 se v Brně konalo Mistrovství ČR mužů v zápase ve volném stylu.

Vítkovičtí volnostylaři získali v Brně dva tituly Mistra ČR. Ve váze do 70 kg to byl Marek Barva. Markovi prospěla úprava pravidel, když mezi váhové kategorie 66 kg a 74 kg byla vložena váhová kategorie do 70 kg. Marek byl v minulosti reprezentantem ČR ve všech mládežnických kategoriích. Tímto výsledkem si řekl o zařazení do seniorské reprezentace a pokud bude zdravotně v pořádku, měl by se připravovat na mezinárodní soutěže konané v roce 2015.

Svůj již sedmý titul v řadě vyhrál ve váze do 97 kg Vratislav Chotaš a opět potvrdil, že v ČR nemá konkurenci. V Brně vyhrál ve všech čtyřech utkáních technickou převahou nebo na lopatky.

Druhé místo obsadil ve váze do 125 kg Radim Vokůrka a v této váze se na čtvrtém místě umístil Petr Krejčí. Páté místo obsadil ve váze do 86 kg Michal Smieško. V hodnocení družstev jsme skočili na druhém místě za zápasníky z Brna a před zápasníky z Plzně.

 

Zleva: Marek Barva, Radim Vokůrka, Vraťa Chotaš, Michal Smieško.

Turnaj v Nivnici


V sobotu 11.10.2014 se v Nivnici konal turnaj přípravek v zápase řecko-římském. Tento turnaj byl pořádán na počest 60 let založení oddílu nivnického zápasu. Do Nivnice odjelo šest vítkovických zápasníků, kteří byli nalosovaní do jednotlivých váhových kategorií tak, aby měl každý dvě utkání. V Nivnici dokázal zvítězit ve váze do 31 kg Oldřich Žáček a ve váze do 33 kg Jirka Dušek. Druhá místa obsadili ve váze do 33 kg Ondra Kudla, ve váze do 37 kg Dominik Kaliský a ve váze do 40 kg Samuel Bystroň. Třetí místo obsadil ve váze do 40 kg Petr Grygerek.

 

Na fotografii zleva: Ondra Kudla, trenér Milan Slončík, Jirka Dušek, Olda Žáček, asistent trenéra Jaroslav Václavík, Samík Bystroň,

ležící vlevo Petr Grygerek, Dominik Kaliský vpravo.