2018

Tichá - Gurbovič, Říha, Malina, Malinová na prvních místech !!!

V sobotu 22.09.2018 se v Tiché konal regionální turnaj v zápase ve volném stylu v kategorii dětí. Mezi stovkou zápasníků z regionu se snažila prosadit i skupina dvanácti vítkovických volnostylařů. Děti byly rozděleny do váhových kategorií tak, aby všechny měly dvě až tři utkání v průběhu turnaje.
 
Nejvíce se dařilo v kategorii přípravek A Danielovi Gurbovičovi ve váze do 34 kg, v kategorii přípravek B Robinovi Říhovi ve váze do 35 kg, v kategorii přípravek B ve váze do 26 kg Nela Malinová a v kategorii přípravek C ve váze 22 kg Lukáš Malina, kteří na turnaji nenašli přemožitele a své kategorie vyhráli.
 
Na druhých místech se umístili v mladších žácích ročník narození 2005 - 2006 ve váze do 39 kg Radim Říha a ve váze do 43 kg Lukáš Brandl, v kategorii přípravek A ročník narození 2007 - 2008 ve váze do 30 kg Jakub Morong a ve váze do 36 kg Daniel Mrštík, v kategorii přípravek C ročník narození 2011 - 2012 ve váze do 25 kg Lukáš Morong. Na třetím místě se umístil v kategorii přípravek B ve váze do 25 kg Jiří Kudla. Na čtvrtém místě se umístil v kategorii přípravek A ve váze do 31 kg David Kaliský.
 

Mistrovství světa, Trnava - Matouš Vondál 11. místo !!!

Ve dnech 17.09. - 23.09.2018 se ve slovenské Trnavě konalo Mistrovství světa juniorů v zápase. Českou republiku zde ve volném stylu reprezentovali tři zástupci našeho oddílu. David Kopřiva zápasil ve váze do 61 kg, Vojtěch Piskoř ve váze do 86 kg a Matouš Vondál ve váze do 92 kg. Kluci na mistrovství světa odcestovali se svým oddílovým a reprezentačním trenérem Milanem Hemzou ve středu. Jejich váhové kategorie byly na programu v sobotu 22.09.2018.
 
David se v prvním kole utkal s mongolským zápasníkem, Vojta s gruzínským zápasníkem. Oba dva svá utkání prohráli, a protože jejich přemožitelé nepostoupili až do finále, nedostali možnost oprav a skončili tak shodně ve svých váhových kategoriích na 24. místě. Matouš si v prvním kole nalosoval slovenského zápasníka, kterého po vyrovnaném boji porazil a postoupil tak do dalších kvalifikačních bojů. Ve druhém kole však prohrál s kanadským zápasníkem, a protože tento se do finále taky neprobojoval, pro Matouše tak mistrovství skončilo a umístil se na celkovém 11. místě.
 
Nutno dodat, že pro náš oddíl je obrovským úspěchem už to, že vůbec byli nominováni na MS tři naši zápasníci.
 
Matouš ve věkové kategorii juniorů bude moci ještě zápasit v roce 2019 a David s Vojtou ještě v letech 2019 a 2020. Snad - pokud budou nominovaní - se jim na mistrovství bude dařit lépe.
 
David Kopřiva
 
Vojta Piskoř
 
Matoš Vondál
 
 
 
Zleva: David Kopřiva, Matouš Vondál, trenér Milan Hemza, Vojta Piskoř.

Madrid - Kopřiva, Piskoř a Vondál se mezi muži neprosadili

V sobotu 21. července 2018 se v Madridu konal mezinárodní turnaj seniorů v zápase ve volném stylu. Českou republiku zde reprezentovali naši zápasníci David Kopřiva, Vojtěch Piskoř a Matouš Vondál. Všichni tři jsou věkem ještě junioři a byl to jejich první mezinárodní turnaj mezi muži.
 
David zápasil ve váze do 61 kg a prohrál s americkým a korejským zápasníkem. Vojta s Matoušem zápasili ve váze do 85 kg a taktéž postupně prohráli se švédským, běloruským a maďarským zápasníkem. Pro všechny tři měl turnaj hlavně charakter poznání mužského zápasu. Hlavním důvodem účasti ve Španělsku bylo následné týdenní soustředění, které kluci absolvovali společně se svým oddílovým a reprezentačním trenérem Milanem Hemzou. Toto soustředění mělo přípravný charakter před blížícím se mistrovstvím Evropy juniorů.
 
 
Zleva: Vojta Piskoř, trenér Milan Hemza, Matouš Vondál, David Kopřiva.

Prievidza - třetí místa pro Adamíčka a Bystroně

V sobotu 8. září 2018 se ve slovenské Prievidzi konal mezinárodní turnaj mládeže v zápase ve volném stylu. Do Prievidze odcestovala pětičlenná skupina zápasníků z TJ Sokol Vítkovice. První turnaj po prázdninové pauze se našim zápasníkům moc nepovedl.
 
V konkurenci 128 zápasníků z 18 oddílů ze Slovenska, Česka, Srbska, Maďarska a Ukrajiny se na stupně vítězů probojovali pouze ve váze do 43 kg Jakub Adamíček a ve váze do 62 kg Samuel Bystroň, když oba dva skončili na konečném třetím místě. Na čtvrtém místě se umístil ve váze do 41 Max Bystroň, na pátém místě skončil ve váze do 70 kg Vojtěch Valenta a na šestém místě se umístil ve váze do 68 kg Dominik Kaliský.
 
 
Zleva: Kuba Adamíček, Sam Bystroň

17. ročník Memoriálu Jiřího Klepca a otevřený přebor České obce sokolské

V sobotu 16. června 2018 se v Ostravě konal již 17. ročník Memoriálu Jiřího Klepca v zápase ve volném stylu. Tento turnaj je pořádaný na počest našeho kamaráda zápasníka Jirky Klepca (Jiří Klepco), který náhle zemřel ve věku nedožitých 34 let v roce 1996. Jirka jako jeden z mála československých zápasníků porazil v juniorské kategorii pozdějšího Mistra světa a mnohonásobného medailistu z Mistrovství Evropy, Mistrovství světa a Olympijských her, slovenského zápasníka Jozefa Lohyňu. Součástí tohoto turnaje byl i otevřený přebor ČOS. Zápasilo se na třech zápasnických žíněnkách ve Sportovním centru Dubina. Turnaj je zaměřen především na děti a mládež.

Do Ostravy se sjelo 148 zápasníků z 24 oddílů České republiky, Slovenska, Polska a Ukrajiny. Díky finanční podpoře statutárního města Ostrava, Moravskoslezského kraje, České obce sokolské a oddílovým sponzorům, se nám podařilo opět zajistit odpovídající zázemí pro zahraniční účastníky a turnaj jako takový (ceny, stravování, ubytování, přepravu osob a materiálu apod.). Zápasníci byli rozděleni do jednotlivých váhových kategorií tak, aby měl každý minimální dvě soutěžní utkání.

Z 22 vítkovických volnostylařů, kteří se turnaje zúčastnili, zvítězili v kategorii přípravek Daniel Gurbovič a mezi juniory David Kopřiva a Šimon Kopřiva a Vojtěch Piskoř.

Stříbrnou medaili získali Robin Říha, Lukáš Brandl, Samuel Červeňák a bronzovou medaili vybojovali Lukáš Malina, Radim Říha, Rosťa Habr a Nela Malinová.

Řím - ME juniorů v zápase ve volném stylu

V sobotu  4. srpna 2018 reprezentovali Českou republiku na Mistrovství Evropy juniorů v Římě tři zástupci našeho oddílu. David Kopřiva zápasil ve váze do 61 kg, Vojtěch Piskoř ve váze do 86 kg a Matouš Vondál ve váze do 92 kg. Všichni tři však svá úvodní utkání prohráli s běloruskými, resp. moldavským zápasníkem a do dalších bojů nepostoupili. Pravidla jsou nastavena tak, že pokud v soutěži prohrajete, dostanete se do oprav pouze tehdy, pokud se zápasník, který vás porazí, dostane až do finále. Vzhledem k tomu, že se žádný  zápasník, který naše kluky porazil, nedostal až do finále, soutěž tak pro naše kluky skončila. Nicméně mezi juniory budou všichni zápasit ještě příští rok a David s Vojtou ještě v roce 2020. Snad v následujících letech budou jejich umístění na ME, resp. MS lepší, než v letošním roce.
 
David Kopřiva
 
Vojta Piskoř
 
Matouš Vondál
 
 
Zleva: Vojta Piskoř, David Kopřiva, Matouš Vondál, trenér Milan Hemza.

Hradec Králové - vítkovičtí volnostylaři vítězně ve 2. kole I. ligy

V sobotu 9. června 2018 se v Hradci Králové konalo druhé kolo I. ligy mužů v zápase ve volném stylu. Vítkovičtí volnostylaři v Hradci Králové  potvrdili roli největšího adepta na letošní titul Mistra ČR. Všechny své soupeře porazili a navýšili tak v polovině soutěže svůj náskok v celkové tabulce na pět bodů.
 
Postupně porazili zápasníky z Brna 8 : 2 (body vítkovických: Kopřiva D., Kopřiva Š., Valenta, Jasinský, Piskoř V., Sztwiertnia, Chotaš a Šťěpán).
 
V dalším kole se utkali s domácími zápasníky, které porazili 7 : 2 (body vítkovických: Kopřiva D., Kopřiva Š.,Valenta, Kopecký, Piskoř V., Chotaš a Šťěpán ).
 
V posledním utkání čekali na vítkovické volnostylaře zápasnici z Prahy. Tyto porazili 6 : 3 (body vítkovických: Kopřiva D., Kopřiva Š., Piskoř V., Sztwiertnia, Chotaš a Štěpán).
 
K druhému kolu uvedl Milan Slončík, předseda oddílu a trenér: Mám z našeho družstva opravdu radost. Začíná se projevovat naše oddílová strategie, kdy se snažíme různými způsoby děti udržet u našeho sportu až do dospělosti. V Hradci Králové jsme spoléhali  na naše odchovance 18leté Davida Kopřivu, Vojtěcha Valentu, na teprve 17leté Šimona Kopřivu a Vojtěcha Piskoře, kteří doplnili již zkušené ligové borce Jana Jasinského, Jiřího Kopeckého a Pavla Sztwiertniu. Radost mám i z toho, že se po roční odmlce, zaviněné zraněním, vrátil na ligovou žíněnku Vraťa Chotaš. A právě na Vraťu budeme v budoucnu spoléhat, aby našim mladým předával postupně své zkušenosti z mnohaletého působení v naší lize.
 
Tabulka 1. ligy po II. kole
 
1. místo TJ Sokol Vítkovice 12 bodů
2. místo Společenství Vyšehrad a Smíchov Praha  7 bodů
3. místo TAK Hellas Brno  4 body
4. místo TJ Sokol Hradec Králové  1 bod
 
 
 
 
V červeném dresu Vojta Piskoř.