2013

4. kolo I. ligy, Hradec Králové

 

V sobotu 28. září 2013 se v Hradci Králové konalo čtvrté, předposlední kolo nejvyšší soutěže družstev mužů v zápase ve volném stylu. Vítkovičtí volnostylaři v letošním ročníku ještě neprohráli a jsou největšími adepty na zisk titulu Mistra ČR v soutěži družstev. Roli favorita potvrdilo družstvo i v Hradci Králové, když postupně porazili družstva z Prahy, Teplic, Hradce Králové a Brna. Trenér Slončík ke 4. kolu uvedl: "Největší souboj v Hradci svedli naši kluci proti zápasníkům z Teplic, když se rozhodovalo až v posledním utkání ve váhové kategorii do 120 kg. Náš Pepa Svoboda dokázal svého soupeře porazit na body a Teplice jsme tak porazili 20 : 18. O titul Mistra ČR se rozhodne na ostravských žíněnkách 26.10.2013 v Čapkově sokolovně. Máme však již takový náskok, že existuje pouze teoretická šance, že bychom o titul mohli přijít. A to i přesto, že do Ostravy nepřijedou zápasníci z Košic, kteří v letošním roce i díky finanční podpoře města Ostravy za náš oddíl zápasí. V tomto termínu budou mít na Slovensku zápasnické povinnosti - Mistrovství Slovenska. V Hradci Králové se nejvíce dařilo Markovi Barvovi, který získal pro družstvo ve svých čtyřech utkáních maximální počet dvaceti bodů. Všechna čtyři utkání dále vyhráli i Vraťa Chotaš, Matej Deák a Roman Kaliničenko."

Výsledky
TJ Sokol Vítkovice : TAK Hellas Brno 28 : 8
body Vítkovic: Kaliničenko, Barva, Tiefenbach, Kopecký, Chotaš 5 bodů; Deák 3 body.

TJ Sokol Vítkovice : Bohemians Praha 40 : 0
body Vítkovic: Pastor, Kaliničenko, Deák, Barva, Tiefenbach, Kopecký, Chotaš, Svoboda 5 bodů.

TJ Sokol Vítkovice : TJ Sokol Hradec Králové 24 : 11
body Vítkovic: Kaliničenko, Deák, Barva, Tiefenbach 5 bodů; Chotaš 3 body, Svoboda 1 bod.

TJ Sokol Vítkovice : TJ Glaverbel Czech Teplice 20 : 18
body Vítkovic: Deák, Barva 5 bodů; Chotaš 4 body; Kaliničenko, Svoboda 3 body.

Tabulka po 4. kole

1. místo TJ Sokol Vítkovice 32 bodů
2. místo TJ Glaverbel Teplice 24 bodů
3. místo TAK Hellas Brno 16 bodů
4. místo Bohemians Praha 4 body
5. místo TJ Sokol Hradec Králové 4 body

 

Turnaj v Trenčíně, Slovensko

V sobotu 21.09.2013 se v Trenčíně konal 7. ročník memoriálu Ladislava Mlyneka v zápase ve volném stylu. Na turnajích v Trenčíně se nám tradičně daří. Odjelo zde bojovat 12 zápasníků TJ Sokol Vítkovice. Hned pět z nich dokázalo v konkurenci 148 zápasníků SR, ČR, Německa, Rakouska a Maďarska získat první místo ve svých věkových a váhových kategoriích. Byli to:

Honza Boháček ve váze do 26 kg, kategorie přípravek, roč. nar. 2006, 2007
Ondra Kudla ve váze do 28 kg, kategorie přípravek, roč. nar. 2004, 2005
Sam Bystroň ve váze do 30 kg, kategorie přípravek, roč. nar. 2004, 2005
Ondra Sláma ve váze do 44 kg, kategorie přípravek, roč. nar. 2002, 2003
Vojtěch Piskoř ve váze do 62 kg, kategorie ml. žáků, roč. nar. 2000, 2001.

Na druhém místě se umístil Petr Grygerek ve váze do 38 kg, kategorie přípravek, roč. nar. 2004, 2005.
 
Na třetích místech se umístili:
Max Bystroň ve váze do 21 kg, kategorie přípravek, roč. nar. 2006, 2007
Martin Ruszek ve váze do 28 kg, kategorie přípravek, roč. nar. 2004, 2005
Rosťa Vrška, ve váze do 33 kg, kategorie přípravek, roč. nar. 2002, 2003 
Matěj Mlčoch ve váze do 40 kg, kategorie přípravek, roč. nar. 2002, 2003.
 
Celkově jsme v soutěži družstev obsadili 2. místo za pořádajícím Trenčínem.

 

Vítězové. Zleva: Ondra Sláma, Honza Boháček, Vojta Piskoř, Ondra Kudla, Sam Bystroň.

Více fotografií zde.

Turnaj na Čeladné

Hned první sobotu po prázdninách 07.09.2013 jsme uspořádali ve spolupráci se starostou obce Čeladná  Pavolem Lukšou turnaj družstev v zápase ve volném stylu, který probíhal v krásné sportovní hale na Čeladné. Zúčastnila se jej čtyři pozvaná družstva: TJ Sokol Vítkovice, TJ Nový Jičín, Baník Prievidza a zápasnický klub Nitra. Jednotlivá družstva nastupovala ve 13 váhových kategoriích od dětí ve váze do 22 kg až po muže ve váze do 96 kg a utkala se systémem „každý s každým“. První ročník vyhrálo pořádající družstvo TJ Sokol Vítkovice, na druhém místě se umístili zápasníci z Nitry, třetí skončili zápasníci z Nového Jičína a na posledním čtvrtém místě se umístili zápasníci z Prievidze.

Není běžné pořádání takového turnaje, ale vzhledem k ohlasům zúčastněných družstev, se budeme snažit uspořádat tento turnaj ve stejném duchu i v příštím roce.


Výsledky
TJ Sokol Vítkovice : Baník Prievidza 39 : 21
body domácích: M. Bystroň, Dominik Kaliský, L. Dušek, M. Mlčoch, Daniel Kaliský, Y. Dohnalová, P. Krejčí 5 bodů; M. Smieško 3 body; T. Segeč 1 bod.

TJ Sokol Vítkovice : ZK Nitra 39 : 19
body domácích: M. Bystroň, J. Boháček, P. Grygerek, M. Mlčoch, Š. Kopřiva, P. Krejčí 5 bodů; V. Piskoř 4 body; S. Hanák 3 body; J. Dušek, Y. Dohnalová 1 bod.

TJ Sokol Vítkovice : Nový Jičín 35 : 28
body domácích: S. Bystroň, J. Mužný, Y. Dohnalová, V. Piskoř, S. Hanák, M. Smieško 5 bodů; P. Krejčí 4 body; M. Bystroň 1 bod.

 

Kompletní výsledky zde.

 

Sestava družstva TJ Sokol Vítkovice

22 kg    Bystroň Max
26 kg Boháček Honza
  Bystroň Sam
  Žáček Olda
30 kg Dušek Jirka
  Kudla Ondra
34 kg Grygerek Petr
  Kaliský Dominik
38 kg Dušek Lukáš
44 kg Mlčoch Matěj
  Mužný Honza
48 kg Kaliský Daniel
  Kipřiva Šimon
55 kg Dohnalová Yvette
60 kg Lechovič Denis
  Piskoř Vojta
66 kg Hanák Standa
  Lechovič Denis
74 kg Stibor Petr
84 kg Michal Smieško
96 kg Krejčí Petr


Nástup družstev.

Více fotografií zde.

 

Mistrovství světa, Budapešť, Maďarsko


V termínu od 16.09. do 22.09. se v Budapešti konalo MS v zápase. V zápase ve volném stylu reprezentoval ČR jediný zástupce, a to náš zápasník TJ Sokol Vítkovice Vraťa Chotaš. Zápasil hned v pondělí 16.09. ve váze do 96 kg, kde se o titul Mistra světa utkalo 33 zápasníků. Vraťa si do prvního kola vylosoval Mistra Evropy Pavlo Oliinyka z Ukrajiny. Vraťa na svého soupeře nestačil a prohrál v prvním kole technickou převahou. Oliinyk postupoval soutěží dál až do semifinále, kde prohrál s pozdějším Mistrem světa Rezou Yazdnym z Iránu. A protože ukrajinský zápasník nepostoupil do finále, pro Vraťu tím soutěž skončila a obsadil 28. místo.

Zápasu hrozilo vyloučení z programu OH, a proto došlo k úpravám pravidel zápasu tak, aby byl zápas atraktivnější pro diváky. V Buenos Aires dne 8. září 2013 členové MOV rozhodli, že zápas v programu OH zůstane. V Budapešti se zápasilo podle nových pravidel a podle ohlasu z MS lze říci, že úprava pravidel byla dobrým krokem pro zápas.
 

Letní soustředění, Ostravice, 2013

 
Ve dnech 25. – 31. srpna 2013 se konalo tradiční letní oddílové soustředění v horském hotelu Liptov na Ostravici.
O děti se během soustředění starali trenéři Milan Slončík, Miroslav Greguš a Roman Piskoř, kterým pomáhali mladí zápasníci Honza Jasinský a Aleš Fojtík.
Program jsme upřesňovali konkrétní den ráno v závislosti na počasí, které nám oproti loňským létům tento rok moc nepřálo; zmokli jsme sice jen jednou, ale bylo celkově chladněji a sluníčko se na nás usmálo až v pátek.
Strava byla zajištěna 5x denně, pitný režim neomezeně.
Každý den po snídani probíhalo bodování pokojů – hodnotil se pořádek. Po obědě následoval odpočinek, odpolední klid a po večeři bylo do večerky stanoveno osobní volno. Děti se mohly dívat na televizi, hrály ping pong, nohejbal, karty, v lese za chatou si stavěly bunkry.
Na tomto soustředění vedli rozcvičky již zkušení zápasníci Honza Jasinský a Aleš Fojtík.
Stejně jako loni, jsme i letos měli s sebou kola. Tentokrát na nich jezdily i mladší děti, ale na náročnější trasy se vydali jen ti zdatnější.
V areálu hotelu Liptov je venkovní bazén, který je v případě nepříznivého počasí zakrytý. Děti se mohly koupat dle dohody s trenéry.


Neděle 25.08.2013
Na hotel Liptov jsme přijeli kolem poledne. Ubytovali jsme se a hned na nás čekal oběd.
Vzhledem k tomu, že předpověď počasí na následující dny nebyla moc příznivá, využili jsme toho, že neprší a odpoledne jsme se vydali na kolech na hráz přehrady Šance. Chtěli jsme zjistit, jak jsou na tom s jízdou na kolech jednotliví zápasníci. Čtyři nejmladší zápasníci kola neměli, a tak se s trenérem Mirkem vydali na hráz a zpět na Liptov pěšky (6 km). Jedna skupina cyklistů jela kolem přehrady kopcovitým terénem do Masarykova údolí a poté zpět na Liptov (13 km). Druhá skupina cyklistů vyjela až na Lysou horu (20 km).

     
 
 
Pondělí 26.08.2013
Po snídani a bodování pokojů jsme si dali tréninkovou fázi zaměřenou na obnovení zápasnických dovedností.
Odpoledne jsme uskutečnili „rychlý přesun na vrchol Lysé hory“ (1323 m n. m), tentokrát všichni pěšky, a to tradiční trasou Liptov – Opičárna – Butořanka – Lukšinec – Lysá hora a zpět (14 km).

     
 
 
Úterý 27.08.2013
Dopoledne jsme se na kolech přemístili na hráz přehrady Šance. Děti absolvovaly trénink zaměřený na rychlost a na posilování.
Po obědě a odpoledním klidu skupinka cyklistů absolvovala výlet na Gruň (31 km). Samozřejmě kopcovitým terénem, v Beskydech – jak jinak. V restauraci Charbulák si dali teplou polévku a hurá zpátky na Liptov. Všichni se těšili na tříkilometrový sjezd z prudkého kopce z Gruně na Jamník a hezky si to užívali…
Ostatní děti v areálu hotelu Liptov nacvičovali zápasnickou techniku.

     
 

Středa 28.08.2013
Dopoledne si skupinka starších kluků udělala „volněji“ po všech těch „cyklo-kopco“ výletech a zahrála si v kulturní místnosti turnaj v ping-pongu. S přehledem všechny porazil Vašek Sochacy, druhé místo obsadil neméně zkušený Honza Jasinský a třetí byl Šimon Galajda. Mladší zápasníci pod dohledem trenérů Mirka Greguše a Milana Slončíka trénovali venku, kde mimo jiné soutěžili v přetahování se lanem. Výhercům byl slíben nanukový dort, a tak se všichni snažili a co měli síly, tahali. Dostali vítězové onen dort…? Wink
Odpoledne jsme se nechali vyvézt autem nad hráz přehrady Šance, čímž jsme ušetřili minimálně hodinku chůze (tj. 4 km) a odtud jsme se vydali na vrchol druhé nejvyšší hory Beskyd – na Smrk (1276 m n. m). Počasí nebylo úplně ideální, ale nepršelo nám, avšak výhled, který je z této hory úchvatný, byl zastřen mlhou a tentokrát jsme toho moc neviděli. Ušli jsme celkem 13 km.
Po večeři jsme měli zajištěnou hodinku v Aquaparku Olešná, kde jsme byli úplně sami a mohli jsme dovádět ve vodě i pod vodou, anebo jen tak odpočívat ve vířivce. Trávit čas ve vířivce bylo pro děti zbytečné… Laughing Děkujeme řidičům Adamovi Kopřivovi + Lukášovi Wozniakovi (alias Karel + Karel „Účastníci zájezdu“), že se postarali o zajištění autobusu a naši přepravu a taky o příjemnou zábavu cestou tam i zpět (nechyběla kontrola kelímků od kávy a podšálků).

     
 
 
Čtvrtek 29.08.2013
Tento den jsme opět zdolávali vrchol Lysé hory (někteří během tohoto soustředění již potřetí). Zdatnější zápasníci opět jeli na kolech touto trasou: Liptov – Sepetná – Zbuj – Albínovo náměstí – Ivančena – Zimný – vrchol Lysé hory – směr Šance – Liptov (nahoru 18 km, dolů 12 km).  Ostatní putovali pěšky tradiční trasou. Počasí nám však moc nepřálo, na vrcholu bylo poměrně chladno, foukal vítr a cestou zpátky jsme všichni zmokli. Naštěstí jsme se chůzí a jízdou na kolech zahřáli, a tak si nikdo z tohoto výletu nepřinesl ani rýmu. Jako první dojeli cyklisti a ti sobě i ostatním zajistili teplý čaj s citronem.
Všichni se však výšlapu nezúčastnili. Trenér Milan Slončík po obědě odjel se zápasníky Tomášem Segečem, Vojtou Piskořem a Davidem Kopřivou na soustředění do slovenských Bánovců nad Bebravou, kde získávali nové zápasnické zkušenosti. Na Liptov se už nevrátili, domů jeli až v neděli.

    
 
 
Pátek 30.08.2013
Jelikož nás čekal poslední večer tohoto soustředění  a s ním spojený tradiční táborák, bylo potřeba nasbírat dřevo. A tak děti chodily po okolním lese a hledaly a nosily dřevo na oheň.
Odpoledne jsme uskutečnili poslední výlet na kolech. Jeli jsme všichni na fotbalové hřiště TJ Sokol Ostravice. Po rozklusání a rozcvičce běžel každý jedno kolo kolem hřiště na čas, každý dělal kliky na maximum a lehy-sedy v čase dvou minut. Podívejte se na výsledky těchto fyzických testů zde.
Poté jsme sedli na kola a odjeli na Čeladnou, do místního soukromého kravína, kde z mléka svých krav (smetany) vyrábějí zmrzlinu (výbornou). Zamlsali jsme si a hurá zpátky na Liptov. Vzhledem k tomu, že na kolech jelo 27 dětí, bylo celkem náročné přejet rušnou (pátek odpoledne) silnici, která vede na Ostravici. Před i za ní je pěkná cyklostezka, ale tudy jsme museli jet přes tuto cestu. Všichni jsme cestu nakonec dobře zvládli.
Po večeři jsme udělali táborák, opékali jsme párky a byla volná zábava. Večerka byla posunuta na pozdější hodinu (dle věků dětí).
 
     
 
 
Více fotografií zde.

Turnaj v Prievidzi, Slovensko


V sobotu 14.09.2013 se v Prievidzi konal 41. ročník mezinárodního turnaje mládeže v zápase ve volném stylu. Do Prievidze odcestovala skupina čtyř zápasníků. Třem se v konkurenci 168 zápasníků ze Slovenska, ČR, PL, Bulharska, Chorvatska a Srbska podařilo probojovat na stupně vítězů. Byli to v kategoriích přípravek roč. nar. 2002 a ml. ve váze do 33 kg Lukáš Dušek a ve váze do 40 kg Matěj Mlčoch, kteří obsadili druhá místa a ve váze do 30 kg Jiří Dušek, který obsadil třetí místo. Jediný, kdo medaili nezískal, byl ve váze do 44 kg Honza Mužný, který v kategorii mladších žáků roč. nar. 2000, 2001 obsadil 10. místo.
 

Turnaj ve Vídni, Rakousko


Ve dnech 4. 7. až 7. 7. se ve Vídni uskutečnil World Sports Festival - sportovní festival mládeže. Do Vídně se sjelo 2000 sportovců ze čtyř kontinentů, kteří se utkali ve 12 sportovních odvětvích. Chyběli pouze zástupci Austrálie. Festival je pořádán v podobném duchu, jako jsou Olympijské hry. Sportovci jsou ubytovaní ve společných prostorách a mají společný doprovodný program (např. zahajovací ceremoniál, diskotéka, závěrečný ceremoniál). Do Vídně odcestovala skupina šesti vítkovických volnostylařů. V konkurenci 130 zápasníků z deseti států to byla pro naše borce určitě dobrá zkušenost. Na stupně vítězů se dokázal probojovat pouze Vojtěch Piskoř ve váze do 58 kg ve věkové kategorii do 15 let. Vojta během dvou soutěžních dnů porazil 5 soupeřů a prohrál ve dvou utkáních. Na čtvrtém místě se umístil ve váze do 84 kg ve věkové kategorii do 20 let Michal Smieško. Na pátých místech se umístili ve váze do 47 kg David Kopřiva, ve váze do 63 kg Stanislav Hanák a ve váze do 69 kg Matouš Vondál - všichni ve věkové kategorii do 15 let. Na sedmém místě se umístil ve váze do 66 kg Aleš Fojtík ve věkové kategorii do 20 let.
 
 
Zleva stojící: Aleš Fojtík, Standa Hanák, David Kopřiva,
Vojta Piskoř, Matouš Vondál, Michal Smieško.
Zleva klečící: Roman Piskoř, Milan Slončík.
Více fotografií zde.